Дали сте подготвени за вистинско космичко искуство? Одиме во Мултиверзум!

 
 
   

Ве покануваме на интерактивно искуство кое ќе ве пренесе во различни светови, епохи и димензии. Во Скопје Сити Мол, помеѓу 17ти август и 18ти септември, создадовме посебна арена за игри во која ќе истражуваме длабока вселена, временска машина, возење со скејтборд низ урбаната џунгла, како и ќе се транспортираме во различни историски моменти. Ќе можете да се транспортирате во виртуелна и проширена реалност, во улоги како што се астронаут, змеј, патник во времето и просторот и суптилно ќе научите еден куп нови работи. Но тоа не е се…

Дали би се плашеле да одите по мост преку длабока бездна? Овие и многу други искуства ве очекуваат во “Мултиверзум”. Искуство за целото семејство со многу едукативни, интерактивни и технолошки елементи.

Пронајдете ги специјални инсталации со технологија за виртуелна мешана реалност – возбудлив микс помеѓу виртуелна реалност, зголемена реалност, сензори за движење, следење на лицето и гестови и многу повеќе.

Имате можност да прошетате низ осумте различни универзуми:

 • Вселенска експедиција (образовна виртуелна реалност): Летајте меѓу планетите во Сончевиот систем користејќи технологија за препознавање гестови. ) Преуредете ги планетите во Сончевиот систем користејќи препознавање гестови и нурнете во црна дупка за да откриете сосема нов универзум.
 • Емоции (препознавање лице и следење со рака): Претворете се во мечка. И со различни изрази на лицето – како насмевка или чудење, поминете низ препреките за да стигнете до крајната дестинација – домот на мечката.
 • Citygen (Сензор за движење и следење на телото): Качете се на вашиот скејтборд и летајте низ градските пејзажи. Внимавајте на пречките и соберете што е можно повеќе поени користејќи го вашето тело и раце.
 • Into the Wild (зголемена реалност): Влезете во неверојатниот свет на џунглата каде што треба да ги откриете мистериите за да ги запознаете саканите животни.
 • “Dragon” со сензор за движење летајте како змеј во старите светови. Визуелизирајте се себеси како моќен змеј, кој се издигнува низ огромното небо и чувствувајќи го ветрот кој брза покрај вашата вага додека мавтате со крилјата. (Сензор за движење)
 • “Тime machine” ајде да патуваме низ времето ! Користејќи ја измешаната реалност и репликата на оригиналната Time Machine од филмот од 2002 година, ќе обезбедиме виртуелно искуство што ќе направи да се чувствувате како да сте зачекориле во овие фасцинантни универзуми и време.
 • ‘Bridge” (виртуелна реалност): Одите полека по 5 скалила по дрвениот мост. Бидете храбри и скокнете во длабокиот кањон за да го надминете стравот од височина со помош на падобран кој ќе ви го ублажи летот до дното.
 • “Football” Ви ја претставуваме револуционерната фудбалска апликација која ќе ве превезе во свет каде што ќе станете голман ѕвезда во уникатно извонредно искуство! (Сензор за тело)

 • 17.08-16.09
 • од 12:30 до 20:30 часот
 • Прв кат Скопје Сити Мол

Погоден за мали истражувачи на планети и шуми, како и за возрасни авантуристи! Влезот во “Мултиверзум” е бесплатен, затоа што еден универзум не е доволен!

* Играјте одговорно и правете редовни паузи!


 
 
   
Translate in English»